איך לבחור רואה חשבון

איך לבחור רואה חשבון?

אוקטובר 18, 2012

על מנת לבחור ברואה חשבון מקצועי, יש לברר ראשית כל האם הוא מחזיק בתעודות הנדרשות על פי חוק. בהתאם לחוק רואי חשבון (1955) על רואה החשבון להיות בעל תעודת רואה חשבון מטעם משרד המשפטים. תעודה זו תוענק לרואה חשבון על פי החוק, לאחר שעבר שתי שנות התמחות ובחינות מטעם מועצת רואי חשבון בישראל.

קיימים למעשה שני סוגים של רואי חשבון- פסיבי ואקטיבי. תפקידו של רואה חשבון הפסיבי מתמקד בעיקר בהגשת דוחות פיננסיים מקובלים לעסק, והוא פחות משמש כיועץ לבעל העסק. כמו כן הוא אינו עוסק בניתוח דוחות כספיים ועלויות שכר והכנת דוחות כספיים חודשיים או תקציבים שנתיים.

לעומת זאת רואה חשבון אקטיבי הוא למעשה גם יועץ לבעל העסק. תפקידו מתמקד בשיפור המצב הפיננסי של העסק על ידי הצעות ייעול שיביאו למקסימום רווח. לצורך כך רואה חשבון אקטיבי יגיש אחת לחודש דוחות מפורטים ומנותחים לעומק על ההתנהלות הפיננסית של העסק, והוא יצור כלים אפקטיביים לניהול העסק. מתוקף תפקידו זה עליו להיות בעל ידע רב בניהול, ועם יכולת ראיה עסקית גבוהה.

כאשר ניגשים לבחור רואה חשבון יש לקבל החלטה מהו סוג רואה החשבון שלו אנו זקוקים בעסק. אם אנו מעוניינים בעזרה עסקית ופיננסית הרי שנבחר ברואה חשבון אקטיבי. לעומת זאת,  אם אנו מעוניינים בדוחות כספיים בלבד הרי שנבחר ברואה חשבון פסיבי.

חשוב להבהיר כי על מנת לבחור רואה חשבון אין להסתפק רק בבדיקת רואה החשבון עצמו, אלא גם את משרד רואי החשבון שבמסגרתו הוא עובד. הסיבה לכך היא מכיוון שרואה החשבון אינו מבצע את עבודתו באופן יחידי, אלא הוא נעזר בשאר חברי המשרד בו הוא עובד לכל תחום ותחום. לפיכך יש גם לתת את הדעת על משרד רואי החשבון שבו הוא עוסק, שיהיה מקצועי ויענה על דרישות וצרכי העסק.


| איך לבחור רואה חשבון || רואה חשבון || רואי חשבון |

 

אל תחכו לרגע האחרון...
שנת המס 2014 הסתיימה זה מכבר, והמועד האחרון להגשת הדו"ח השנתי מתקרב בצעדי ענק.

זכרו, המועד האחרון להגשת הדוח הוא ה – 31.5.15, אל תחכו לדקה ה- 90... נשמח לסייע

______________________

 

זוג או פרד?

מה בין הנהלת חשבונות כפולה להנהלת חשבונות חד צדדית? איזה עסק חייב באיזו שיטת הנהלת חשבונות? ומי מהם חייב בדיווח המקוון למע"מ?
על כך במאמר הבא