מה תפקידו של מנהל חשבונות

אוקטובר 17, 2012 

תפקידו העיקרי של מנהל חשבונות (או בקיצור: מנה"ח), הינו רישום האירועים החשבוניים של העסק, העמותה, החברה וכדומה. מנהל חשבונותעוסק בהנהלת חשבונות בלבד, ואין לבלבל בינו לבין רואה חשבון המתעסק בתחום של ראיית חשבון.

בין תפקידיו של מנהל חשבונות העוסק בהנהלת החשבונות היומיומיות של העסק: הכנת משכורות, הנפקת חשבוניות ורישומן, גביית חובות, תשלום לספקי העסק, רישום מלאי, ועוד. תפקידיו של מנהל חשבונות תלויים גם באופי של העסק וישתנו מעסק לעסק. רישום החשבוניות נעשה בשיטת הנהלת החשבונות הכפולה או החד צידית שנקבעת בהתאם לגודל ומטרת העסק. מנהל חשבונות אף מכין דוחות תקופתיים עבור שלטונות המס. בסיום תקופה (שנת מס או רבעון), רישומיו של מנהל חשבונות עוברים ביקורת של רואה חשבון המוכר על ידי השלטונות. רואה החשבון מוסמך לתקן, לפסול ולאשר את הרישומים הללו, בנוסף הוא נותן ייעוץ באשר להבראת עסק בחובות או המלצות על הלוואות לעסקים.

כבר מהשלבים הראשונים של הקמת עסק קטן כגדול עולה הצורך להיעזר במנהל חשבונות. לא ניתן לנהל את העסק בצורה נאותה ללא מנהל חשבונות, בין אם מדובר בחנות קטנה, חברה בע"מ, עמותה, או עצמאים גדולים וקטנים. בעזרת שירותי הנהלת חשבונות בעל העסק יכול להתמקד בפיתוח העסק, כשכל נושאי השכר שאינם נהירים לו מטופלים במקביל.

כאשר מדובר בעסק קטן, אין צורך בהעסקת מנהל חשבונות במשרה מלאה, אלא די בשליחת הניירת אחת לחודש לבעלי מקצוע. לעומת זאת כאשר מדובר בעסק מתפתח או בעסק גדול יש צורך להעסיק מנהל חשבונות במשרה מלאה. במידה והקיפי העבודה גדלים, ניתן גם להוסיף בעסק מספרמנהלי חשבונות במחלקות נפרדות המבצעים תפקידים שונים. כאשר מועסקים מספר מנהלי חשבונות, יש צורך במינוי חשב. החשב יהיה בדרך כלל רואה חשבון עם ראייה מקיפה, שירכז תחתיו את כל מנהלי החשבונות. אין ספק ששירותיו של מנהל חשבונות לכל עסק שהוא יתרמו לרווחת העסק ולהתייעלותו בטווח הקצר והארוך.


| מה תפקידו של מנהל חשבונות || מנהל חשבונות |

 

אל תחכו לרגע האחרון...
שנת המס 2014 הסתיימה זה מכבר, והמועד האחרון להגשת הדו"ח השנתי מתקרב בצעדי ענק.

זכרו, המועד האחרון להגשת הדוח הוא ה – 31.5.15, אל תחכו לדקה ה- 90... נשמח לסייע

______________________

 

זוג או פרד?

מה בין הנהלת חשבונות כפולה להנהלת חשבונות חד צדדית? איזה עסק חייב באיזו שיטת הנהלת חשבונות? ומי מהם חייב בדיווח המקוון למע"מ?
על כך במאמר הבא